Wybitny Polski aktor za niepodległością Szkocji

Polski aktor oraz dyrektor międzynarodowej agencji artystycznej w Edynburgu, Tomek Borkowy, zadeklarował, że będzie głosował na „Tak” i zachęca Polaków do udziału w debacie o niepodległości Szkocji.

Borkowy, obecnie obywatel Wielkiej Brytanii, mieszka na wyspach od początku lat 80-tych i jest powszechnie znany w Polsce dzięki roli Andrzeja Talara w serialu "Dom".

Tomek Borkowy powiedział:

"Głos na „Tak”, to głos za nowymi możliwościami rozwoju dla wszystkich mieszkańców Szkocji, ale przede wszystkim dla Polaków, którzy opuścili swój kraj, miedzy innymi dlatego, że czuli się zepchnięci na margines polityczny przez polskich polityków. Wielu z nas odniosło w Szkocji sukces i wielu jeszcze go odniesie. Szkocja dała nam na to szansę i my spłacimy ten dług.

"Będę głosował na „Tak” w szkockim referendum ponieważ jestem przekonany, że jest to najlepsze rozwiązanie dla nas wszystkich. My Polacy jesteśmy narodem kochającym wolność. Polska odzyskała swoją niezależność niespełna 25 lat temu, dlatego rozumiemy dążenia narodów do samostanowienia i mam nadzieję, że większość z nas wesprze Szkocję i Szkotów i zagłosuje na „Tak”.

"Pamiętajmy także, że Szkocja ma dużo większy potencjał gospodarczy niż większość krajów europejskich, które odzyskały niepodległość w ostatnim ćwierćwieczu i zachęcam wszystkich moich rodaków do głosowania i do tego aby brali aktywny udział w życiu kulturalnym i politycznym Szkocji.

"W odróżnieniu od reszty Wielkiej Brytanii, która uporczywie skupia sie na sobie, partie polityczne dążące do niepodległości są otwarte na świat i na nowe możliwości. Niepodległość Szkocji otworzy wiele nowych dróg rozwoju i da Polakom perspektywę zrównoważonego i dostatniego życia dla nas i dla naszych dzieci."

Komentując, europoseł Alyn Smith powiedział:

"Bardzo cieszy nas fakt, że Tomek zadeklarował swoje poparcie dla kampanii na rzecz niepodległości Szkocji. Polaków i Szkotów łączą wieki wspólnej historii, do której wciąż dopisujemy nowe rozdziały.

"Powtarzam i powtarzać będę, że jestem dumy z faktu, że tak wielu Polaków i imigrantów z innych krajów Unii zdecydowało się zamieszkać i pracować w Szkocji. Pracownicy z UE znacznie przyczynili się do rozwoju szkockiej gospodarki, życia społecznego oraz kulturalnego i mam nadzieje, że będą kontynuować swoje starania w niepodległej Szkocji.

"Staje się jasne, że obywatele UE, którzy tu mieszkają zaczynają coraz częściej poszukiwać informacji na temat niepodległości i korzystając z okazji, chciałbym zachęcić wszystkich ‘nowych Szkotów’ aby zarejestrowali się do głosowania. Pamietajmy, że każdy, kto mieszka w Szkocji ma udział w przyszłości naszego kraju.

"Wrześniowe głosowanie dla Szkocjii znaczy bardzo wiele, ale ono także jest niezwykle istotne dla obywateli Unii, w tym Polaków, którzy tu mieszkają; gdyż utrzymanie oraz wzmocnienie pozycji Szkocji w Unii Europejskiej, jako konstruktywnego i pełnoprawnego partnera zależy od naszego wspólnego głosu na „Tak”!

"Partie polityczne w Londynie konkurują ze sobą by powstrzymać rosnące poparcie eurosceptycznej i antyimigracyjnej partii UKIP i Nigel'a Farage'a. Konserwatyści, po wygranych wyborach, zapowiadają referendum o wyjściu z Unii w 2017. Dlatego tylko głos na „Tak”, za niepodległością Szkocji, pozwoli nam zabezpieczyć pozycję Szkocji w Unii Europejskiej oraz zagwarantować prawa obywateli Unii w Szkocji jak i prawa obywateli Szkocji mieszkających w innych krajach UE. My jesteśmy już w Unii i z Unii nie wyjdziemy, niezależnie od tego co zrobi reszta Wielkiej Brytanii po pierwszym dniu Szkockiej niepodległości."