Jezyki: English Français Polski العربية

Alyn Smith… po Polsku

Urodzony w Glasgow w 1973 roku, Alyn wychował się w Szkocji i Arabii Saudyjskiej. Po powrocie do Szkocji Alyn studiował prawo oraz prawo europejskie na Uniwersytecie w Leeds i na rok wyjechał na studia w ramach programu Erasmus do Heidelbergu w Niemczech.  

W 1996 roku Alyn ukończył Nottingham Law School, uzyskał również stopień magistra studiów europejskich z College of Europe w Warszawie. Przez rok Alyn uczył języka angielskiego w Indiach. Pracował także w Scotland Europa w Brukseli, po czym przeniósł się do Londynu, gdzie uzyskał aplikację prawniczą z prawa handlowego pracując w kancelarii Clifford Chance.

W 2000 roku Alyn wrócił do Szkocji gdzie najpierw pracował w kancelarii prawnej w Edynburgu, a od 2002 roku był zatrudniony w biurze posła do Parlamentu szkockiego, Richarda Lochhead’a MSP. Następnie Alyn pracował dla grupy posłów Szkockiej Partii Narodowej (SNP) w Parlamencie Holyrood jako doradca do spraw polityki gospodarczej, sprawiedliwości oraz polityki europejskiej.

Alyn został wybrany do Parlamentu Europejskiego po raz pierwszy w 2004 roku, ponownie uzyskując mandat w zwycięskich dla SNP wyborach w 2009 i 2014 roku.

Alyn jest honorowym prezesem organizacji zrzeszającej młodych Szkotów dążących do niepodległości Szkocji (the Young Scots for Independence), a także członkiem Narodowego Komitetu Wykonawczego SNP (SNP National Executive).

W Parlamencie Europejskim Alyn jest pełnoprawnym członkiem Komisji Spraw Zagranicznych oraz zastępcą członka Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jest pełnoprawnym członkiem obu Delegacji: do spraw stosunków z państwami Półwyspu Arabskiego oraz Delegacji do spraw stosunków z Irakiem.

Alyn jest dyrektorem dyrektorem LGBT Youth Scotland, organizacji charytatywnej prowadzącej kampanię przeciwko homofobii - wolontariat, za który Alyn nie pobiera wynagrodzenia. Ponadto, Alyn jest honorowym wiceprezesem szkockiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, jest to także stanowisko nieodpłatne. 

Alyn i jego partner Jonathon mieszkają w Edynburgu.